TRANSISTOR 500 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, SOT-23, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 45 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| JEDEC-95 code | TO-236AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 80 MHz |
| VCEsat-Max | 0.62 V |
| Base Number Matches | 1 |

| BCX17-T | BCX18 T/R | BCX17/T3 | BCX18/T3 | BCX18-T | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR 500 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, SOT-23, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal | Bipolar small signal trans GP tape-7 | TRANSISTOR 500 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, PLASTIC PACKAGE-3, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 500 mA, 25 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, PLASTIC PACKAGE-3, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 500 mA, 25 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, SOT-23, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal |
| Configuration | SINGLE | Single | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum operating temperature | 150 °C | + 150 C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Parts packaging code | SOT-23 | - | SOT-23 | SOT-23 | SOT-23 |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | - | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Contacts | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown | - | compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A | - | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 45 V | - | 45 V | 25 V | 25 V |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 | - | 40 | 40 | 40 |
| JEDEC-95 code | TO-236AB | - | TO-236AB | TO-236AB | TO-236AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 | - | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP | - | PNP | PNP | PNP |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | - | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING | - | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 80 MHz | - | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz |
| VCEsat-Max | 0.62 V | - | 0.62 V | 0.62 V | 0.62 V |
| Maker | - | NXP | NXP | NXP | NXP |