Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 100V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Central Semiconductor |
| package instruction | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE 106 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| application | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 300 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 6 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Base Number Matches | 1 |

| CR6AF1BK | CR6AF10LEADFREE | CR6AF1LEADFREE | CR6AF2LEADFREE | CR6AF4BK | CR6AF6LEADFREE | CR6AF4LEADFREE | CR6AF8LEADFREE | CR6AF6BK | CR6AF2BK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 100V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 1000V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 100V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 200V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 400V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 600V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 400V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 800V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 600V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 200V V(RRM), Silicon, PLASTIC, CASE 106, 2 PIN |
| package instruction | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | PLASTIC, CASE 106, 2 PIN | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 | CASE 106 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | not_compliant | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY |
| application | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 | e3 | e3 | e3 | e0 | e3 | e3 | e3 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A | 300 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V | 1000 V | 100 V | 200 V | 400 V | 600 V | 400 V | 800 V | 600 V | 200 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs | 0.5 µs | 0.2 µs | 0.2 µs | 0.2 µs | 0.5 µs | 0.2 µs | 0.5 µs | 0.5 µs | 0.2 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | TIN LEAD | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | MATTE TIN (315) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | - | - | - | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | - | - |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to | - | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | 260 | 260 | 260 | - | 260 | 260 | 260 | - | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | 10 | 10 | 10 | - | 10 | 10 | 10 | - | - |