T-1 SINGLE COLOR LED, HIGH EFFICIENCY RED, 3 mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | QT Optoelectronics |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | HIGH EFFICIENCY RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 3 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | TINTED |
| Nominal luminous intensity | 12 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.5 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 635 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 45 deg |