D Flip-Flop, F/FAST Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 8-Bit, True Output, TTL, CDIP20, SLIM, CERAMIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | SLIM, CERAMIC, DIP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-CDIP-T20 |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 11 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 100 MHz |
| Base Number Matches | 1 |