Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDIP28, PLASTIC, DIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 36.83 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -18 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -4.5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Nominal off-state isolation | 68 dB |
| On-state resistance matching specifications | 16.2 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 450 Ω |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum signal current | 0.02 A |
| Maximum supply current (Isup) | 2.4 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 400 ns |
| Maximum connection time | 1000 ns |
| switch | BREAK-BEFORE-MAKE |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 20 |
| width | 15.24 mm |
| Base Number Matches | 1 |
