TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | SOURCE |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 15 V |
| Maximum drain current (ID) | 0.03 A |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 0.04 pF |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Operating mode | DUAL GATE, DEPLETION MODE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Minimum power gain (Gp) | 21 dB |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |
| 3SK151-YTE85L | 3SK151YTE85L | 3SK151GRTE85R | 3SK151GRTE85L | 3SK151YTE85R | 3SK151-YTE85R | 3SK151TE85R | 3SK151-GRTE85R | 3SK151-GRTE85L | 3SK151TE85L | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal | TRANSISTOR VHF BAND, Si, N-CHANNEL, RF SMALL SIGNAL, MOSFET, FET RF Small Signal |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Shell connection | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE | SOURCE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Maximum drain current (ID) | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF | 0.04 pF |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Operating mode | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE | DUAL GATE, DEPLETION MODE |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL |
| Minimum power gain (Gp) | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB | 21 dB |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | - | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| ECCN code | EAR99 | - | - | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |