Electromechanical Relay, 3PST, 6.6VDC (Coil), 7A (Contact), 30VDC (Contact), Random, AC/DC Output
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 22 mm |
| body height | 35 mm |
| Body length or diameter | 28 mm |
| Coil operating voltage (DC) | 4.8 V |
| Coil release voltage (DC) | 0.6 V |
| Coil resistance | 40 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 6.6 V |
| Nominal coil voltage | 6 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 1540VA@250VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 7A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 7 A |
| Maximum contact current (DC) | 7 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 210W@30VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 7A@30VDC |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 1500 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Alloy |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Number of terminals | 14 |
| operating hours | 25 ms |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| PCB hole count | 14 |
| physical size | 28mm x 22mm x 35mm |
| Guideline | CSA; UL |
| Relay style | 3 FORM A |
| Relay function | 3PST |
| release time | 25 ms |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
