Field Programmable Gate Array, 547 CLBs, 1200 Gates, 37MHz, CMOS, CQFP84, CERAMIC, QFP-84
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | GQFF, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| maximum clock frequency | 37 MHz |
| Combined latency of CLB-Max | 5.5 ns |
| JESD-30 code | S-CQFP-F84 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 16.51 mm |
| Configurable number of logic blocks | 547 |
| Equivalent number of gates | 1200 |
| Number of terminals | 84 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 547 CLBS, 1200 GATES |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | GQFF |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, GUARD RING |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | GOLD (50) OVER NICKEL |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 20 |
| width | 16.51 mm |
| Base Number Matches | 1 |