Basic information of LM107J/883 amplifier:
LM107J/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DIP,
LM107J/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM107J/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.1 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM107J/883 has a nominal slew rate of 0.5 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM107J/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of the LM107J/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of LM107J/883 is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LM107J/883 is: 7.62 mm .
Related dimensions of LM107J/883:
LM107J/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM107J/883 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. LM107J/883 is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LM107J/883 is: DIP. The materials of LM107J/883 package are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The LM107J/883 package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
Basic information of LM107J/883 amplifier:
LM107J/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is DIP,
LM107J/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM107J/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.1 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM107J/883 has a nominal slew rate of 0.5 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM107J/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of the LM107J/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of LM107J/883 is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LM107J/883 is: 7.62 mm .
Related dimensions of LM107J/883:
LM107J/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM107J/883 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. LM107J/883 is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LM107J/883 is: DIP. The materials of LM107J/883 package are mostly CERAMIC, GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The LM107J/883 package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.1 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 0.5 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| LM107J/883 | LM107H/883 | LM107J-14/883 | LM207H | LM107H | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, 8 PIN | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN | Operational Amplifier, 1 Func, 2000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP | BCY | DIP | TO-99 | TO-99 |
| package instruction | DIP, | , | DIP, | TO-99, | TO-99, |
| Contacts | 8 | 8 | 14 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA | 0.1 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB | 80 dB | 80 dB | 96 dB | 96 dB |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV | 3000 µV | 3000 µV | 2000 µV | 2000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T14 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -20 V | -15 V | -20 V | -20 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 14 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -25 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | METAL |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | COMMERCIAL | Not Qualified |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 20 V | 15 V | 20 V | 20 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | OTHER | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | 250 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | TO-99 | TO-99 |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | - | - |
| Nominal slew rate | 0.5 V/us | 0.2 V/us | 0.5 V/us | - | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | - |