Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Infineon |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 40 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| length | 10 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 2.45 mm |
| speed | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.25 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |

| SAB-C504-2EM | SAB-C504-2RM | SAB-C504-LM | SAF-C504-LM | SAK-C504-2EM | SAK-C504-2RM | SAK-C504-LM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44, METRIC, PLASTIC, QFP-44 |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | QFP, | METRIC, PLASTIC, QFP-44 | METRIC, PLASTIC, QFP-44 | METRIC, PLASTIC, QFP-44 | QFP, | METRIC, PLASTIC, QFP-44 | METRIC, PLASTIC, QFP-44 |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 | 3A991.A.2 |
| Has ADC | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 40 MHz | 40 MHz | 40 MHz | 40 MHz | 40 MHz | 40 MHz | 40 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 |
| length | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PWM channel | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2.45 mm |
| speed | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.25 V | 4.25 V | 4.25 V | 4.25 V | 4.25 V | 4.25 V | 4.25 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Maker | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | - | Infineon |
| ROM programmability | OTPROM | MROM | - | - | OTPROM | MROM | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| CPU series | - | 8051 | 8051 | 8051 | - | 8051 | 8051 |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 |
| Encapsulate equivalent code | - | QFP44,.5SQ,32 | QFP44,.52SQ,32 | QFP44,.52SQ,32 | - | QFP44,.5SQ,32 | QFP44,.52SQ,32 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | - | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V |
| RAM (bytes) | - | 512 | 256 | 256 | - | 512 | 256 |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |