F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | CERAMIC, CC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | XOR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SNJ54F86FKR | JM38510/34501BCX | SN54F86FK | SN54F86FKR | SNJ54F86J | SNJ54F86FK | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CDIP14, CERDIP-14 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CDIP14, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-14 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 |
| Parts packaging code | QFN | DIP | QLCC | QFN | DIP | QFN |
| package instruction | CERAMIC, CC-20 | DIP, | CERAMIC, LCC-20 | CERAMIC, CC-20 | DIP, DIP14,.3 | CERAMIC, CC-20 |
| Contacts | 20 | 14 | 20 | 20 | 14 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T14 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T14 | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm | 19.495 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 19.56 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 14 | 20 | 20 | 14 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | QCCN | QCCN | DIP | QCCN |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 8 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD |
| width | 8.89 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA | - | 28 mA | 28 mA | 28 mA | 28 mA |