F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CDIP14, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| length | 19.56 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | XOR GATE |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 10 ns |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SNJ54F86J | JM38510/34501BCX | SN54F86FK | SN54F86FKR | SNJ54F86FKR | SNJ54F86FK | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CDIP14, 0.300 INCH, CERAMIC, DIP-14 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CDIP14, CERDIP-14 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | F/FAST SERIES, QUAD 2-INPUT XOR GATE, CQCC20, CERAMIC, CC-20 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | QLCC | QFN | QFN | QFN |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, | CERAMIC, LCC-20 | CERAMIC, CC-20 | CERAMIC, CC-20 | CERAMIC, CC-20 |
| Contacts | 14 | 14 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknow | unknown | unknown | unknown | not_compliant |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 |
| length | 19.56 mm | 19.495 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE | XOR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | QCCN | QCCN | QCCN | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 8 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA | - | 28 mA | 28 mA | 28 mA | 28 mA |
| Maker | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |