Single-Ended Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, PDIP28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 120 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5,15,-3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum signal current | 0.02 A |
| surface mount | NO |
| Maximum connection time | 300 ns |
| switch | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| DG538DJ | DG534DN | DG538AP | DG538AP/883 | DG538DN | DG534DJ | DG534AP | DG534AP/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single-Ended Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, PDIP28 | Video Multiplexer, 1 Func, 4 Channel, NMOS, PQCC20, PLASTIC, LCC-20 | Video Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, NMOS, CDIP28, SIDEBRAZED, CERAMIC, DIP-28 | Single-Ended Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, CDIP28 | Single-Ended Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, PQCC28 | Video Multiplexer, 1 Func, 4 Channel, NMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Video Multiplexer, 1 Func, 4 Channel, NMOS, CDIP20, SIDEBRAZED, CERAMIC, DIP-20 | Video Multiplexer, 1 Func, 4 Channel, NMOS, CDIP20, SIDEBRAZED, CERAMIC, DIP-20 |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | DIP | DIP | QLCC | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | QCCJ, | DIP, | DIP, DIP28,.6 | QCCJ, LDCC28,.5SQ | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 28 | 20 | 28 | 28 | 28 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | VIDEO MULTIPLEXER | VIDEO MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | VIDEO MULTIPLEXER | VIDEO MULTIPLEXER | VIDEO MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | S-PQCC-J20 | R-CDIP-T28 | R-XDIP-T28 | S-PQCC-J28 | R-PDIP-T20 | R-CDIP-T20 | R-CDIP-T20 |
| Number of channels | 4 | 4 | 8 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 20 | 28 | 28 | 28 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 120 Ω | 90 Ω | 90 Ω | 120 Ω | 120 Ω | 90 Ω | 90 Ω | 90 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | QCCJ | DIP | DIP | QCCJ | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | NO | NO | NO |
| Maximum connection time | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns | 300 ns |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| Other features | - | SELECTABLE DUAL 2-CHANNEL | SELECTABLE DUAL 4-CHANNEL | - | - | SELECTABLE DUAL 2-CHANNEL | SELECTABLE DUAL 2-CHANNEL | SELECTABLE DUAL 2-CHANNEL |
| length | - | 8.9662 mm | 25.525 mm | - | - | 25.905 mm | 25.525 mm | 25.525 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | - | -3 V | -3 V | - | - | -3 V | -3 V | -3 V |
| On-state resistance matching specifications | - | 9 Ω | 9 Ω | - | - | 9 Ω | 9 Ω | 9 Ω |
| Maximum seat height | - | 4.57 mm | 4.44 mm | - | - | 5.08 mm | 4.44 mm | 4.44 mm |
| Maximum supply current (Isup) | - | 5 mA | 5 mA | - | - | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | - | 15 V | 15 V | - | - | 15 V | 15 V | 15 V |
| Maximum disconnect time | - | 175 ns | 175 ns | - | - | 175 ns | 175 ns | 175 ns |
| technology | - | NMOS | NMOS | - | - | NMOS | NMOS | NMOS |
| width | - | 8.9662 mm | 7.62 mm | - | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |