
Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.007 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2.1 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 10.922 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 583 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| 5306H7LC | 5306H5LC | 5306H5-5V | 5306H1-5V | 5306H1LC | 5306H3-5V | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Amber, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | YELLOW | GREEN | GREEN | RED | RED | AMBER |
| color@wavelength | Yellow | Green | Green | Red | Red | Amber |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.007 A | 0.007 A | 0.015 A | 0.015 A | 0.007 A | 0.015 A |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2.1 mcd | 2.3 mcd | 8.0 mcd | 8.0 mcd | 2.3 mcd | 8.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm | 10.922 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 583 nm | 565 nm | 565 nm | 635 nm | 635 nm | 583 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 60 deg | 50 deg | 60 deg |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |