HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,165 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,HOLE .099-.111,BROWN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 301475624 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | #2-56 THD HOLE |
| body width | 0.36 inch |
| subject depth | 0.724 inch |
| body length | 6.25 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 900VAC V |
| maximum insertion force | .6672 N |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | POLYPHENYLENE SULFIDE |
| Manufacturer's serial number | 534026 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation option 1 | HOLE .099-.111 |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED KEY |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 165 |
| Evacuation force-minimum value | 1.39 N |
| 534026-8 | 534026-7 | |
|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,PCB MNT,PLUG,165 CONTACTS,SKT,0.1 PITCH,PC TAIL TERMINAL,HOLE .099-.111,BROWN | CONNECTOR, 240 CONTACT(S), FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown |
| Body/casing type | PLUG | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| Manufacturer's serial number | 534026 | 534026 |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD |
| Number of rows loaded | 3 | 3 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 165 | 240 |