
Buffers & Line Drivers Dual Line Driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | GREEN, PLASTIC, SOIC-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH DRIVE |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| High level input current maximum value | 0.00004 A |
| Input properties | GATED |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | V.35 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 35 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 15 ns |
| width | 3.9 mm |