LDO Voltage Regulators
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS | N |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-223-5 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Polarity | Positive |
| Input Voltage MAX | 7 V |
| Input Voltage MIN | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Load Regulation | 0.06 % |
| Dropout Voltage | 0.026 V at 150 mA, 0.26 V at 1.5 A |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Dropout Voltage - Max | 0.035 V at 150 mA, 0.32 V at 1.5 A |
| Voltage Regulation Accuracy | +/- 1.5 % |
| Ib - Input Bias Current | 4 mA |
| Line Regulation | 0.02 % |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.004265 oz |