LDO Voltage Regulators Y
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | WSON-6 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 0.25 A |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Polarity | Positive |
| Input Voltage MAX | 16 V |
| Input Voltage MIN | 2.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Product | Micropower Low Dropout Regulator |
| Tolerance | 4.5 % |
| Type | Fixed-output Voltage Regulator |
| Dropout Voltage - Max | 0.009 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.325 V at 150 mA, 0.575 V at 250 mA |
| PSRR / Ripple Rejection - Typ | 45 dB |
| Voltage Regulation Accuracy | +/- 4 % |
| Ib - Input Bias Current | 65 uA |
| Line Regulation | 0.014 %/V |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Operating Supply Current | 65 uA |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.000342 oz |