Buffers & Line Drivers Serial Digital Cable Driver with Adjustable Outputs 8-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Buffers & Line Drivers |
| RoHS | Details |
| Number of Output Lines | 1 Output |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Data Rate | 622 Mb/s |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Logic Type | Cable Driver |
| Operating Supply Current | 130 mA |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Unit Weight | 0.002677 oz |
| CLC001AJE-TR13-NOPB | SD001EVK | CLC001AJE-NOPB | CLC001AJE-TR13/NOPB | CLC001AJE/NOPB | CLC001 | DRIVECABLE01EVK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Buffers & Line Drivers Serial Digital Cable Driver with Adjustable Outputs 8-SOIC -40 to 85 | Interface Development Tools CLC001 EVAL KIT | Buffers & Line Drivers SERIAL DIGITAL CABLE DRVR | Serial Digital Cable Driver with Adjustable Outputs 8-SOIC -40 to 85 | Serial Digital Cable Driver with Adjustable Outputs 8-SOIC -40 to 85 | CLC001 Serial Digital Cable Driver with Adjustable Outputs | BOARD EVAL DS15BA101, DSEA101 |