
Flip Flops Octal DTYPE FlipFlop
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | GREEN, PLASTIC, SOP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | WITH HOLD MODE |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 12.6 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2/6 V |
| propagation delay (tpd) | 200 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 5.3 mm |
| minfmax | 23 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| SN74HC377NSRG4 | 5962-87807012A | 5962-8780701RA | SN54HC377J | SNJ54HC377FK | SNJ54HC377J | SN74HC377 | SN54HC377 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Flip Flops Octal DTYPE FlipFlop | Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable 20-LCCC -55 to 125 | Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable 20-CDIP -55 to 125 | Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable 20-CDIP -55 to 125 | Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable 20-LCCC -55 to 125 | Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable 20-CDIP -55 to 125 | SN74HC377 Octal D-Type Flip-Flops With Clock Enable | SN54HC377 Octal, Hex, And Quad D-type Flip-Flops With Clock Enable |
| Parts packaging code | SOIC | QLCC | DIP | DIP | QLCC | DIP | - | - |
| package instruction | GREEN, PLASTIC, SOP-20 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP-20 | - | - |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - | - |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | - | - |
| Other features | WITH HOLD MODE | WITH HOLD MODE | WITH HOLD MODE | WITH HOLD MODE | WITH HOLD MODE | WITH HOLD MODE | - | - |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | - | - |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 | - | - |
| length | 12.6 mm | 8.89 mm | 24.2 mm | 24.195 mm | 8.89 mm | 24.195 mm | - | - |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | - |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | - | - |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz | 16000000 Hz | 16000000 Hz | 16000000 Hz | 16000000 Hz | 16000000 Hz | - | - |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.0052 A | 0.0052 A | 0.0052 A | 0.0052 A | 0.0052 A | - | - |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | - | - |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | - | - |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | - |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | - | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - |
| encapsulated code | SOP | QCCN | DIP | DIP | QCCN | DIP | - | - |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 | - | - |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | - | - |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | - | - |
| method of packing | TAPE AND REEL | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | TUBE | - | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | - | - |
| propagation delay (tpd) | 200 ns | 240 ns | 240 ns | 240 ns | 240 ns | 240 ns | - | - |
| Certification status | Not Qualified | Qualified | Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - |
| Maximum seat height | 2 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | - | - |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | - | - |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | - | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | YES | NO | - | - |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - | - |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | - |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | - | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - | - |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | - | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | - | - |
| width | 5.3 mm | 8.89 mm | 6.92 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | - | - |
| minfmax | 23 MHz | 19 MHz | 19 MHz | 19 MHz | 19 MHz | 19 MHz | - | - |
| Brand Name | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - | - |
| Factory Lead Time | - | 1 week | 12 weeks | 6 weeks | 6 weeks | 1 week | - | - |
| Maximum supply current (ICC) | - | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | - | - |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | - | 48 ns | 48 ns | 48 ns | 48 ns | 48 ns | - | - |