Voltage References
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Voltage References |
| RoHS | N |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-23 |
| Reference Type | Series Precision References |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Temperature Coefficient | 50 PPM / C |
| Series VREF - Input Voltage - Max | 14 V |
| Shunt Current - Max | 5 mA |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Packaging | Reel |
| Accuracy | 0.12 %/mA |
| Height | 1.02 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Product | Voltage References |
| Width | 1.6 mm |
| Topology | Series References |
| Load Regulation | 0.12 %/mA |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Unit Weight | 0.000282 oz |