Power Management IC Development Tools LM5140HD EVM
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | N |
| Product | Evaluation Modules |
| Type | Switching Controllers |
| Tool Is For Evaluation Of | LM5140-Q1 |
| Input Voltage | 3.8 V to 42 V |
| Output Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Output Current | 5 A |
| Factory Pack Quantity | 1 |