
24-Bit Analog-to-Digital Converter 24-SSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | SSOP, SSOP24,.3 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Maximum analog input voltage | 5.35 V |
| Minimum analog input voltage | -0.1 V |
| Converter type | ADC, DELTA-SIGMA |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 8.2 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0015% |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of analog input channels | 4 |
| Number of digits | 24 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | SERIAL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP24,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.000015 MHz |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Maximum slew rate | 0.675 mA |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 5.3 mm |
| ADS1240E/1KG4 | ADS1241E-1K | ADS1240E-1KG4 | ADS1240E-1K | ADS1241E-1KG4 | ADS1240E/1K | ADS1241E/1KG4 | ADS1240 | ADS1241 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 24-SSOP -40 to 85 | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 24-SSOP -40 to 85 | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 28-SSOP -40 to 85 | ADS1240 24-Bit Analog-to-Digital Converter | ADS1241 24-Bit Analog-to-Digital Converter |
| Architecture | - | Sigma-Delta | Sigma-Delta | Sigma-Delta | Sigma-Delta | - | - | Delta-Sigma | Delta-Sigma |
| Features | - | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | - | - | 50/60 Hz Rejection,GPIO,PGA | 50/60 Hz Rejection,GPIO,PGA |