Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS | Details |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SSOP-28 |
| Resolution | 24 bit |
| Number of Channels | 8 Channel |
| Sampling Rate | 15 S/s |
| Input Type | Differential |
| Interface Type | Serial, 3-Wire, 4-Wire, SPI |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Digital Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Packaging | Reel |
| Features | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA |
| Height | 1.95 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Number of Converters | 1 Converter |
| Power Consumption | 0.6 mW |
| Product | Analog to Digital Converters |
| Width | 5.3 mm |
| Development Kit | ADS1241MEVM |
| DNL - Differential Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| INL - Integral Nonlinearity | +/- 0.0015 %FSR |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Pd - Power Dissipation | 1.9 mW |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Unit Weight | 0.025045 oz |
| ADS1241E-1KG4 | ADS1241E-1K | ADS1240E-1KG4 | ADS1240E-1K | ADS1240E/1KG4 | ADS1240E/1K | ADS1241E/1KG4 | ADS1240 | ADS1241 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit Anlg-to-Dig Converter | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 24-SSOP -40 to 85 | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 24-SSOP -40 to 85 | 24-Bit Analog-to-Digital Converter 28-SSOP -40 to 85 | ADS1240 24-Bit Analog-to-Digital Converter | ADS1241 24-Bit Analog-to-Digital Converter |
| Architecture | Sigma-Delta | Sigma-Delta | Sigma-Delta | Sigma-Delta | - | - | - | Delta-Sigma | Delta-Sigma |
| Features | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | 50/60 Hz Rejection, GPIO, PGA | - | - | - | 50/60 Hz Rejection,GPIO,PGA | 50/60 Hz Rejection,GPIO,PGA |