
Low Power Low Offset Voltage Dual Comparator 8-DSBGA 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | FBGA, BGA8,3X3,20 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Description | Low Power Low Offset Voltage Dual Comparator |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | S-PBGA-B8 |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 1.514 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA8,3X3,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 1300 ns |
| Maximum seat height | 0.675 mm |
| Maximum slew rate | 0.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 36 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.514 mm |