
High Performance, Low Power 8-Bit, 1 GSPS A/D Converter 128-HLQFP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | HLFQFP, |
| Contacts | 128 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.5.A.1 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Maximum analog input voltage | 1.3 V |
| Minimum analog input voltage | 1.2 V |
| Maximum conversion time | 0.008 µs |
| Converter type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| JESD-30 code | S-PQFP-G128 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 20 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.3516% |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 128 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HLFQFP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 1000 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum seat height | 1.4 mm |
| Nominal supply voltage | 1.9 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 20 mm |
| ADC081000CIYB/NOPB | ADC081000CIYB-NOPB | ADC081000 | |
|---|---|---|---|
| Description | High Performance, Low Power 8-Bit, 1 GSPS A/D Converter 128-HLQFP -40 to 85 | Analog to Digital Converters - ADC High Performance, Low Power 8-Bit, 1 GSPS A/D Converter 128-HLQFP -40 to 85 | ADC081000 High Performance, Low Power 8-Bit, 1 GSPS A/D Converter |