J-K Flip-Flop, TTL/H/L Series, 2-Func, Negative Edge Triggered, 2-Bit, Complementary Output, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Humidity sensitivity level | 2A |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 |
| power supply | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 40 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| minfmax | 15 MHz |
| Base Number Matches | 1 |

| 74107PC | 74107FC | 74LS107PC | 74LS107FC | 54107DM | 74107DC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | J-K Flip-Flop, TTL/H/L Series, 2-Func, Negative Edge Triggered, 2-Bit, Complementary Output, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | Jbar-Kbar Flip-Flop, 2-Func, Master-slave Triggered, TTL, CDFP14, | J-K Flip-Flop, LS Series, 2-Func, Negative Edge Triggered, 2-Bit, Complementary Output, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | Jbar-Kbar Flip-Flop, 2-Func, Master-slave Triggered, TTL, CDFP14, | Jbar-Kbar Flip-Flop, 2-Func, Master-slave Triggered, TTL, CDIP14, | Jbar-Kbar Flip-Flop, 2-Func, Master-slave Triggered, TTL, CDIP14, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DFP, FL14,.3 | PLASTIC, DIP-14 | DFP, FL14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown | compliant | unknown | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-XDFP-F14 | R-PDIP-T14 | R-XDFP-F14 | R-XDIP-T14 | R-XDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | JBAR-KBAR FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | JBAR-KBAR FLIP-FLOP | JBAR-KBAR FLIP-FLOP | JBAR-KBAR FLIP-FLOP |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DFP | DIP | DFP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | FL14,.3 | DIP14,.3 | FL14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 | 250 | NOT SPECIFIED | 250 | 250 | 250 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | NOT SPECIFIED | 30 | 30 | 30 |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | MASTER-SLAVE | NEGATIVE EDGE | MASTER-SLAVE | MASTER-SLAVE | MASTER-SLAVE |
| Humidity sensitivity level | 2A | 2A | - | 2A | 2A | 2A |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead |