Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 220A, Silicon, PLASTIC, PRM4, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SENSITRON |
| package instruction | R-PUFM-X3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PUFM-X3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 4560 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 220 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

•
•
•
•
•
&
,- -
.
!
!
!
% & '(&)*+,,---. &
./0•12&%#
%3 &
./0•
| 444CMQ040R | 444CMQ045R | 444CMQ035R | |
|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 220A, Silicon, PLASTIC, PRM4, 3 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 220A, Silicon, PLASTIC, PRM4, 3 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 220A, Silicon, PLASTIC, PRM4, 3 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-30 code | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 | R-PUFM-X3 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 4560 A | 4560 A | 4560 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Maximum output current | 220 A | 220 A | 220 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | SENSITRON | - | SENSITRON |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |