PLCC SOCKET,28 CONTACTS,7X7,SURFACE MOUNT TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | LOW PROFILE, TUBE PACKAGING |
| body width | 0.713 inch |
| subject depth | 0.181 inch |
| body length | 0.713 inch |
| Contact structure | 7X7 |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI |
| Contact material | P-CUSN |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| current rating | 1 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | PLCC28 |
| Dielectric withstand voltage | 600VAC V |
| Shell material | THERMOPLASTIC |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 822472 |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 28 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Base Number Matches | 1 |
| 822472-2 | 2-382434-5 | 3-822472-7 | CMF1206111R+-0.1%TCR15 | 3-822472-6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | PLCC SOCKET,28 CONTACTS,7X7,SURFACE MOUNT TERMINAL | ROCKER SWITCH,STRAIGHT,SPST,ON-OFF,PC TAIL TERMINAL,ROCKER,12 | PLCC SOCKET,84 CONTACTS,21X21,SURFACE MOUNT TERMINAL | Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 111ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, 1206, | PLCC SOCKET,68 CONTACTS,17X17,SURFACE MOUNT TERMINAL |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | compliant | compliant | compliant |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 125 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | conform to | incompatible |
| Other features | LOW PROFILE, TUBE PACKAGING | LOW PROFILE, UV SEALED | LOW PROFILE, TAPE MOUNTED | - | LOW PROFILE, TAPE MOUNTED |
| body width | 0.713 inch | 9.652 mm | 1.413 inch | - | 1.213 inch |
| subject depth | 0.181 inch | - | 0.181 inch | - | 0.181 inch |
| body length | 0.713 inch | - | 1.413 inch | - | 1.213 inch |
| Contact structure | 7X7 | - | 21X21 | - | 17X17 |
| Contact to complete cooperation | SN-PB ON NI | - | SN-PB ON NI | - | SN-PB ON NI |
| Contact material | P-CUSN | - | P-CUSN | - | P-CUSN |
| Contact style | BELLOWED TYPE | - | BELLOWED TYPE | - | BELLOWED TYPE |
| current rating | 1 A | - | 1 A | - | 1 A |
| Device slot type | IC SOCKET | - | IC SOCKET | - | IC SOCKET |
| Type of equipment used | PLCC28 | - | PLCC84 | - | PLCC68 |
| Dielectric withstand voltage | 600VAC V | 500VDC V | 600VAC V | - | 600VAC V |
| Shell material | THERMOPLASTIC | - | THERMOPLASTIC | - | THERMOPLASTIC |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 1000000000 Ω | 5000000000 Ω | - | 5000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 822472 | 7100 | 822472 | - | 822472 |
| Installation method | STRAIGHT | - | STRAIGHT | - | STRAIGHT |
| Number of contacts | 28 | - | 84 | - | 68 |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SOLDER | SURFACE MOUNT | - | SURFACE MOUNT |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | - |