
Zener Diode, 100V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DO-41 |
| package instruction | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-41 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 1% |
| Working test current | 2.5 mA |
| Base Number Matches | 1 |

| 1N4764D-TP | JWL22BH2H-H | 1N4763D-BP | 1N4763D-AP | 1N4762D-BP | 1N4763D-TP | 1N4762D-TP | 1N4764D-BP | 1N4762D-AP | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 100V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | General Specifications | Zener Diode, 91V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 91V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 82V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 91V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 82V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 100V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | Zener Diode, 82V V(Z), 1%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-41, HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | DO-41 | - | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 |
| package instruction | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | - | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN | HEREMATIC SEALED, GLASS, DO-41G, 2 PIN |
| Contacts | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compli | - | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | - | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | - | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-41 | - | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 | - | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e3 | - | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| Number of components | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | GLASS | - | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS |
| Package shape | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | - | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | - | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W | - | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 100 V | - | 91 V | 91 V | 82 V | 91 V | 82 V | 100 V | 82 V |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | ZENER | - | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | - | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | WIRE | - | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | - | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 1% | - | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% | 1% |
| Working test current | 2.5 mA | - | 2.8 mA | 2.8 mA | 3 mA | 2.8 mA | 3 mA | 2.5 mA | 3 mA |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |