RF Connector Adapter, SSMC-SSMB, Panel Mount, Cable Mount, Male-Male, Jack
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Radiall |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Factory Lead Time | 6 weeks 1 day |
| Is Samacsys | N |
| Adapter type | SSMC-SSMB |
| Other features | INSERTION LOSS MAX AT 1.5 GHZ |
| Body/casing type | JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR ADAPTER |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE-MALE |
| Coupling type | SNAP |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 7022-1502-000 |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 12.4 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES |
| Base Number Matches | 1 |

| 7022-1502-000 | 12DA-24S09N | 7199-1513-000 | 5013-1503-000 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | RF Connector Adapter, SSMC-SSMB, Panel Mount, Cable Mount, Male-Male, Jack | DC-DC Converter | RF SSMC Connector, Male, Panel Mount, Solder Terminal, Receptacle | RF Connector Adapter, N-SSMC, Male-Female, Plug-jack |
| Maker | Radiall | - | Radiall | Radiall |
| Reach Compliance Code | unknown | - | unknown | unknown |
| Other features | INSERTION LOSS MAX AT 1.5 GHZ | - | STANDARD: MIL-PRF-39012, INSERTION LOSS MAX AT 1.5 GHZ | INSERTION LOSS MAX AT 1.5 GHZ |
| Body/casing type | JACK | - | RECEPTACLE | PLUG-JACK |
| Characteristic impedance | 50 Ω | - | 50 Ω | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR ADAPTER | - | RF SSMC CONNECTOR | RF CONNECTOR ADAPTER |
| Contact completed and terminated | GOLD | - | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | MALE-MALE | - | MALE | MALE-FEMALE |
| Coupling type | SNAP | - | THREADED | SNAP-THREADED |
| DIN compliance | NO | - | NO | NO |
| Filter function | NO | - | NO | NO |
| IEC compliance | NO | - | NO | NO |
| Insertion loss | 0.3 dB | - | 0.3 dB | 0.3 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | - | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 | - | e4 | e4 |
| MIL compliance | NO | - | YES | NO |
| Manufacturer's serial number | 7022-1502-000 | - | SSMC | BETWEEN |
| Maximum operating frequency | 12.4 GHz | - | 12.4 GHz | 12.4 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | YES | - | YES | NO |