HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,4 CONTACTS,SKT,0.156 PITCH,IDC TERMINAL,ORANGE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Other features | CLOSED END, TERMINATION |
| body width | 0.725 inch |
| subject depth | 0.355 inch |
| body length | 0.624 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 3 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1250VAC V |
| Insulation resistance | 5000000 Ω |
| Insulator color | ORANGE |
| insulator material | NYLON |
| JESD-609 code | e4 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.48 inch |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 4 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 22 AWG |
| Base Number Matches | 1 |
| 644464-4 | 644464-9 | |
|---|---|---|
| Description | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,4 CONTACTS,SKT,0.156 PITCH,IDC TERMINAL,ORANGE | HEADER CONNECTOR,CABLE MNT,PLUG,9 CONTACTS,SKT,0.156 PITCH,IDC TERMINAL,ORANGE |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Other features | CLOSED END, TERMINATION | CLOSED END, TERMINATION |
| body width | 0.725 inch | 0.725 inch |
| subject depth | 0.355 inch | 0.355 inch |
| body length | 0.624 inch | 1.404 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | SN | SN |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) | Gold (Au) |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 3 mΩ | 3 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1250VAC V | 1250VAC V |
| Insulation resistance | 5000000 Ω | 5000000 Ω |
| Insulator color | ORANGE | ORANGE |
| insulator material | NYLON | NYLON |
| JESD-609 code | e4 | e4 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch | 0.156 inch |
| Installation type | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.48 inch | 0.48 inch |
| Termination type | IDC | IDC |
| Total number of contacts | 4 | 9 |
| Maximum wire diameter | 22 AWG | 22 AWG |
| Minimum wire diameter | 22 AWG | 22 AWG |
| Base Number Matches | 1 | 1 |