BCT/FBT SERIES, 10-BIT TRANSCEIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | BCT/FBT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.4 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum supply current (ICC) | 45 mA |
| propagation delay (tpd) | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN74BCT29862ADW-00 | SN74BCT29862ANT-10 | SN74BCT29861ADW-00 | SN74BCT29861ANT-10 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | BCT/FBT SERIES, 10-BIT TRANSCEIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO24 | BCT/FBT SERIES, 10-BIT TRANSCEIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP24 | BCT/FBT SERIES, 10-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24 | BCT/FBT SERIES, 10-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 |
| length | 15.4 mm | 31.64 mm | 15.4 mm | 31.64 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 45 mA | 45 mA | 45 mA | 45 mA |
| propagation delay (tpd) | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.62 mm |