
Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOIC-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.038 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.05 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 114 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 400 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | YES |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 5/+-15 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 0.2 V/us |
| Nominal slew rate | 0.4 V/us |
| Maximum slew rate | 1.4 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 500000 |
| broadband | NO |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LT1013CD | Texas Instruments(德州仪器) | Low Power, 4V-44V wide supply range, dual precision operational amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| LT1013CDRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| LT1013CDR | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| LT1013DDG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| LT1013DDRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| LT1013DDE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| MXL1013DS8 | Rochester Electronics | DUAL OP-AMP, 1000uV OFFSET-MAX, PDSO8, SOP-8 |
| LT1013DD | Texas Instruments(德州仪器) | 增益带宽积(GBP):1MHz 放大器组数:2 运放类型:General Purpose 各通道功耗:- 压摆率(SR):0.4 V/us 电源电压:4V ~ 44V, ±2V ~ 22V |
| LT1013DDR | Texas Instruments(德州仪器) | 增益带宽积(GBP):1MHz 放大器组数:2 运放类型:General Purpose 各通道功耗:350uA 压摆率(SR):0.4 V/us 电源电压:4V ~ 44V, ±2V ~ 22V 双路精密运算放大器 |
| LT1013DDRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Precision Amplifiers Dual Prec Op Amp |
| FT1013DS8 | Force Technologies Ltd | Operational Amplifier, 2 Func, 800uV Offset-Max, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 |
| LT1013CDRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
| MXL1013CN8 | Rochester Electronics | DUAL OP-AMP, 400uV OFFSET-MAX, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MS-001AB, DIP-8 |
| LT1013MJG | Texas Instruments(德州仪器) | Dual Precision Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125 |