Basic information of LM6142AMJ/883 amplifier:
LM6142AMJ/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
LM6142AMJ/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM6142AMJ/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. Maximum bias current at 25°C: 0.28 µA
The maximum slew rate of the LM6142AMJ/883 given by the manufacturer is 2.3 mA, while the minimum slew rate is 11 V/us. Its minimum voltage gain is 33000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM6142AMJ/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 18000 kHz. The power of LM6142AMJ/883 is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of the LM6142AMJ/883 is 24 V. The power supply range is: 2.7/24 V. The input offset voltage of the LM6142AMJ/883 is 4800 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of LM6142AMJ/883:
LM6142AMJ/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM6142AMJ/883 amplifier additional information:
LM6142AMJ/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM6142AMJ/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is a micropower amplifier. LM6142AMJ/883 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM6142AMJ/883 is: DIP.
The materials used in the LM6142AMJ/883 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LM6142AMJ/883 package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of LM6142AMJ/883 amplifier:
LM6142AMJ/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
LM6142AMJ/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM6142AMJ/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. Maximum bias current at 25°C: 0.28 µA
The maximum slew rate of the LM6142AMJ/883 given by the manufacturer is 2.3 mA, while the minimum slew rate is 11 V/us. Its minimum voltage gain is 33000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM6142AMJ/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 18000 kHz. The power of LM6142AMJ/883 is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of the LM6142AMJ/883 is 24 V. The power supply range is: 2.7/24 V. The input offset voltage of the LM6142AMJ/883 is 4800 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of LM6142AMJ/883:
LM6142AMJ/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
LM6142AMJ/883 amplifier additional information:
LM6142AMJ/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM6142AMJ/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
It is a micropower amplifier. LM6142AMJ/883 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LM6142AMJ/883 is: DIP.
The materials used in the LM6142AMJ/883 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LM6142AMJ/883 package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.28 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 4800 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | 2.7/24 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 11 V/us |
| Maximum slew rate | 2.3 mA |
| Supply voltage upper limit | 35 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 24 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 18000 kHz |
| Minimum voltage gain | 33000 |
| broadband | NO |
| Base Number Matches | 1 |