Basic information of LH2111D/883B amplifier:
LH2111D/883B is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are DIP, DIP16,.3
LH2111D/883B amplifier core information:
The minimum operating temperature of LH2111D/883B is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C.
The nominal supply voltage of LH2111D/883B is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V.
Relevant dimensions of LH2111D/883B:
LH2111D/883B has 16 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LH2111D/883B amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. LH2111D/883B does not comply with Rohs certification. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T16. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LH2111D/883B is: DIP.
LH2111D/883B packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. LH2111D/883B package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of LH2111D/883B amplifier:
LH2111D/883B is a COMPARATOR. Commonly used packaging methods are DIP, DIP16,.3
LH2111D/883B amplifier core information:
The minimum operating temperature of LH2111D/883B is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C.
The nominal supply voltage of LH2111D/883B is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V.
Relevant dimensions of LH2111D/883B:
LH2111D/883B has 16 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LH2111D/883B amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. LH2111D/883B does not comply with Rohs certification. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T16. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LH2111D/883B is: DIP.
LH2111D/883B packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. LH2111D/883B package pin formats are: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | General Electric Solid State |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |