Basic information of LM319F amplifier:
LM319F is a COMPARATOR.
LM319F amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM319F is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 1 µA Its maximum average bias current is 1.2 µA
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. The LM319F takes only 80 ns to complete the response. The maximum slew rate of the LM319F given by the manufacturer is 12.5 mA.
The nominal supply voltage of the LM319F is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of LM319F is 10000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM319F:
LM319F has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LM319F amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. The LM319F is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of LM319F is: DIP.
The materials used in the LM319F package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LM319F package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
Basic information of LM319F amplifier:
LM319F is a COMPARATOR.
LM319F amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM319F is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 1 µA Its maximum average bias current is 1.2 µA
When it comes to an amplifier's sensitivity, nothing is better than its nominal response time. The LM319F takes only 80 ns to complete the response. The maximum slew rate of the LM319F given by the manufacturer is 12.5 mA.
The nominal supply voltage of the LM319F is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of LM319F is 10000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM319F:
LM319F has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LM319F amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. The LM319F is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of LM319F is: DIP.
The materials used in the LM319F package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LM319F package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Signetics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 1.2 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 1 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 80 ns |
| Maximum slew rate | 12.5 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
