
Drain-source voltage (Vdss): 75V Continuous drain current (Id) (at 25°C): 19A Gate-source threshold voltage: 3.8V @ 91uA Drain-source on-resistance: 4.2mΩ @ 50A, 10V Maximum power dissipation ( Ta=25°C): 2.5W Type: N channel N channel, 75V, 100A, 4.2mΩ@10V
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Infineon |
| package instruction | TDSON-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 220 mJ |
| Shell connection | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 75 V |
| Maximum drain current (ID) | 100 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.0042 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-F5 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 125 W |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 400 A |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |

1F 1>3 85 D D
' ' , !
.
.
T
.
% /
1>4 $ ,
V = D 3 ; 3 ? @@5B 51 6 B 19
== H
== H == 5@? HI )
| BSC042NE7NS3G | BSC042NE7NS3 G | |
|---|---|---|
| Description | Drain-source voltage (Vdss): 75V Continuous drain current (Id) (at 25°C): 19A Gate-source threshold voltage: 3.8V @ 91uA Drain-source on-resistance: 4.2mΩ @ 50A, 10V Maximum power dissipation ( Ta=25°C): 2.5W Type: N channel N channel, 75V, 100A, 4.2mΩ@10V | mosFET N-channel power mos |