
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Infineon |
| Parts packaging code | TO-252 |
| package instruction | TO-252, |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Built-in protection | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE |
| Interface integrated circuit type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-PSSO-G4 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 6.5 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Output current flow direction | SOURCE AND SINK |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-252 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.5 mm |
| Maximum supply voltage | 52 V |
| Minimum supply voltage | 6 V |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.14 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Disconnect time | 200 µs |
| connection time | 180 µs |
| width | 6.22 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| BTS452RATMA1 | BTS452RXT | BTS452R | |
|---|---|---|---|
| Description | Buffer/Inverter Based Peripheral Driver, PSSO4, GREEN, PLASTIC, TO-252, 5 PIN | ||
| Maker | Infineon | Infineon | Infineon |
| package instruction | TO-252, | TO-252, | TO-252, SMSIP5H,.37,50TB |
| Reach Compliance Code | not_compliant | compliant | not_compliant |
| Built-in protection | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE |
| Interface integrated circuit type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-PSSO-G4 | R-PSSO-G4 | R-PSSO-G4 |
| length | 6.5 mm | 6.5 mm | 6.5 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 |
| Output current flow direction | SOURCE AND SINK | SOURCE AND SINK | SOURCE AND SINK |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-252 | TO-252 | TO-252 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Maximum seat height | 2.5 mm | 2.5 mm | 2.5 mm |
| Maximum supply voltage | 52 V | 52 V | 52 V |
| Minimum supply voltage | 6 V | 6 V | 6 V |
| Nominal supply voltage | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.14 mm | 1.14 mm | 1.14 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Disconnect time | 200 µs | 200 µs | 200 µs |
| connection time | 180 µs | 180 µs | 180 µs |
| width | 6.22 mm | 6.22 mm | 6.22 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to |
| Parts packaging code | TO-252 | - | TO-252 |
| Contacts | 4 | - | 4 |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |
| JESD-609 code | e3 | - | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 | - | 1 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Terminal surface | Tin (Sn) | - | Matte Tin (Sn) |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |