
Working voltage: 1.8V ~ 3.6V CPU bits: 16-Bit CPU core: CPUXV2 Main frequency (MAX): 25MHz ROM type: FLASH chip microcontroller 16-bit 256K flash memory, controller series/series: MSP430 Core size: 16bit Number of inputs/outputs: 87 Minimum supply voltage: 1.8V Maximum supply voltage: 3.6V Digital chip package type: LQFP Number of pins: 100 Program memory size: 256KB Memory capacity, RAM: 16KB Processor speed: 25MHz Peripheral devices: DMA , POR, RTC Embedded interface type: I2C, SPI, UART Minimum operating temperature: -40°C Maximum operating temperature: 85°C MSL: MSL 3 - 168 hours SVHC (Substances of Very High Concern): No SVHC (20- Jun-2013) Operating Temperature Range: -40°C to +85°C Oscillator Type: External, Internal Supply Voltage Range: 1.8V to 3.6V Program Memory Capacity: 256KB Number of Timers: 3
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LFQFP, QFP100,.63SQ,20 |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Has ADC | YES |
| Other features | ITS ALSO OPERATES MINIMUM 1.8V AT 12MHZ |
| Address bus width | |
| bit size | 16 |
| boundary scan | YES |
| CPU series | MSP430 |
| maximum clock frequency | 18 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | YES |
| External data bus width | |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 14 mm |
| low power mode | YES |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of DMA channels | 3 |
| Number of external interrupt devices | |
| Number of I/O lines | 87 |
| Number of serial I/Os | 3 |
| Number of terminals | 100 |
| Number of timers | 15 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP100,.63SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 16384 |
| RAM (number of words) | 16 |
| rom(word) | 262144 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| speed | 25 MHz |
| Maximum slew rate | 9.6 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 2.2 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 14 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Base Number Matches | 1 |