
Type: Driver Number of Drivers/Receivers: 4/0 Protocol Category: RS232 Data Rate: - Quad Wire Driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | 1 SINGLE INPUT DRIVER |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 4 |
| High level input current maximum value | 0.00001 A |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-232-E; TIA-232-E; V.28 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -12 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 8 V |
| Output characteristics | TOTEM-POLE |
| Maximum output low current | 0.00001 A |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 0.16 mA |
| Maximum supply voltage | 15 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| Supply voltage 1-max | 15 V |
| Mains voltage 1-minute | 4.5 V |
| Supply voltage1-Nom | 12 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 3500 ns |
| width | 3.9 mm |