
Ultra-low power boost converter with battery management for energy harvesters
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE FREQUENCY MODULATION |
| Maximum input voltage | 3 V |
| Minimum input voltage | 0.13 V |
| Nominal input voltage | 1.2 V |
| JESD-30 code | S-PQCC-N16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 1 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |