
Supply Current: 20mA Output Type: Voltage Input Type: Differential Type: Current Transmitter
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Amplifier type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.05 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.01 µA |
| Maximum input offset voltage | 250 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| maximum nonlinearity | 0.01% |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Supply voltage upper limit | 40 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 24 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm |