
Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, ROHS COMPLIANT, EMT3, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Other features | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Minimum DC current gain (hFE) | 80 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e1 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.15 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 250 MHz |
| VCEsat-Max | 0.3 V |
| Base Number Matches | 1 |

| DTA123JE-TL | DTA123JUA-T106 | DTA123JKA-T146 | DTA123JM-T2L | DTA123JUB-TL | DTA123JEB-TL | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, ROHS COMPLIANT, EMT3, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, SC-70, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, SC-59, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, ROHS COMPLIANT, VMT3, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, ROHS COMPLIANT, UMT3F, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 50V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, ROHS COMPLIANT, EMT3F, 3 PIN |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-F3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-F3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 | BUILT IN BIAS RESISTOR RATIO 21 | BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 21 |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Minimum DC current gain (hFE) | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-F3 | R-PDSO-F3 | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e1 | e1 | e1 | e2 | e1 | e1 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.15 W | 0.2 W | 0.2 W | 0.15 W | 0.2 W | 0.15 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Copper (Sn/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | FLAT | FLAT | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |