
CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 1.8432MHz Min, 100MHz Max, FULL SIZE, DIP-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cardinal Components |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| maximum descent time | 7 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 10% |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | CH11 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 100 MHz |
| Minimum operating frequency | 1.8432 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | CMOS/TTL |
| Output load | 10 TTL, 50 pF |
| physical size | 20.8mm x 13.2mm x 5.08mm |
| longest rise time | 7 ns |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 45/55 % |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Base Number Matches | 1 |
