IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5/15 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| MC14556BCPD | MC14555BCPD | MC14555BCPDS | MC14555BCLD | MC14555BCLDS | PTN1206K2701JSTS | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC | IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC | IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC | IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,DECODER/DEMUX,2-TO-4-LINE,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | Fixed Resistor, Thin Film, 0.4W, 2700ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206, CHIP |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | conform to |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | compliant |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMT |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | THIN FILM |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | - |
| Is Samacsys | N | N | N | N | N | - |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | - |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | - |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | - |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| power supply | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | 5/15 V | - |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |