IC Socket, ZIP24, 24 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 302701964 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.5 |
| body width | 0.194 inch |
| subject depth | 0.165 inch |
| body length | 1.25 inch |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact material | BE-CU |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| current rating | 3 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | ZIP24 |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Shell material | THERMOPLASTIC |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | ZIP |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 24 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 0.1 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| ZIP1X24-011B-S | ZIP1X24-002B-S | ZIP1X24-014B-S | |
|---|---|---|---|
| Description | IC Socket, ZIP24, 24 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder, | IC Socket, ZIP24, 24 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.1inch Row Spacing, Solder, | IC Socket, ZIP24, 24 Contact(s), 2.54mm Term Pitch , 0.1inch Row Spacing, Solder |
| Objectid | 302701964 | 302701963 | 302701965 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| YTEOL | 6.5 | 6.5 | 6.5 |
| body width | 0.194 inch | 0.194 inch | 0.194 inch |
| subject depth | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| body length | 1.25 inch | 1.25 inch | 1.25 inch |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact material | BE-CU | BE-CU | BE-CU |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| current rating | 3 A | 3 A | 3 A |
| Device slot type | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
| Type of equipment used | ZIP24 | ZIP24 | ZIP24 |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Shell material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of contacts | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 0.1 mm | 0.1 mm | 0.1 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Manufacturer's serial number | ZIP | ZIP | - |