IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,HC-CMOS,DIP,14PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Is Samacsys | N |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 2/6 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-01-313-1527 | 5962-01-228-8376 | 5962-01-423-8639 | CD74HCT74M | CD74HC74M | 5962-01-387-5920 | CD74HC74E | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,HC-CMOS,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,HC-CMOS,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,HCT-CMOS,SOP,14PIN,PLASTIC | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | IC,FLIP-FLOP,DUAL,D TYPE,HC-CMOS,SOP,14PIN,PLASTIC | D FLIP-FLOP |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | _compli | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP | D FLIP-FLOP |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | SOP14,.25 | SOP14,.25 | SOP14,.25 | SOP14,.25 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | 5 V | 5 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | - | Renesas Electronics Corporation | - | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz | - | 16000000 Hz | 16000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |