
SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.011A (COIL), 110VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | CII |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2142360393 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 26 weeks |
| Samacsys Description | SR6C4110 - V23050-A1110-A551 |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-04 19:49:56 |
| body width | 16.5 mm |
| body height | 16.5 mm |
| Body length or diameter | 55 mm |
| Coil current (AC) maximum value | 0.011 A |
| Maximum coil current (DC) | 0.011 A |
| Coil operating voltage (DC) | 82.5 V |
| Coil power | 1200 mW |
| Coil release voltage (DC) | 11 V |
| Coil resistance | 10080 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 110 V |
| Nominal coil voltage | 110 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 8A@400VAC |
| Maximum contact current (AC) | 8 A |
| Maximum contact current (DC) | 8 A |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 400 V |
| Dielectric strength between coil and contacts | 4000 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1500 Vrms |
| Electrical life | 6050 Cycle(s) |
| End contact material | SILVER TIN OXIDE |
| Input switching control type | Random |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB hole count | 14 |
| method of packing | BOX; TUBE |
| physical size | 55mm x 16.5mm x 16.5mm |
| Guideline | TUV; UL; VDE |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | 6PST |
| Relay type | SAFETY RELAY |
| seal | RT3 |
| surface mount | NO |
| Terminal length | 0.0033 inch |
| Termination type | SOLDER/QUICK CONNECT |
| weight | 30 g |

| 5-1415019-1 | WK2100162R2%A2 | 0-1415015-1 | 0-1415017-1 | 5-1415018-1 | 9-1415017-1 | 5-1415017-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.011A (COIL), 110VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT | Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 162ohm, 500V, 2% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.05A (COIL), 24VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.05A (COIL), 24VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.03A (COIL), 40VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 0.2A (COIL), 6VDC (COIL), 1200mW (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT | SPECIAL RELAY-SAFETY RELAY, 6PST, MOMENTARY, 15VDC (COIL), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 200 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -55 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| method of packing | BOX; TUBE | Box | BOX | BOX | BOX | BOX | BOX |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | - | conform to | conform to | conform to |
| Objectid | 2142360393 | 928693999 | - | 2142360339 | - | 2142360428 | 2142360391 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | - | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 16.5 mm | - | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm |
| body height | 16.5 mm | - | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm | 16.5 mm |
| Body length or diameter | 55 mm | - | 55 mm | 55 mm | 55 mm | 55 mm | 55 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.011 A | - | 0.05 A | 0.05 A | 0.03 A | 0.2 A | - |
| Coil operating voltage (DC) | 82.5 V | - | 18 V | 18 V | 30 V | 4.5 V | - |
| Coil power | 1200 mW | - | 1200 mW | 1200 mW | 1200 mW | 1200 mW | - |
| Coil release voltage (DC) | 11 V | - | 2.4 V | 2.4 V | 4 V | 0.6 V | - |
| Coil resistance | 10080 Ω | - | 480 Ω | 480 Ω | 1333 Ω | 30 Ω | - |
| Maximum coil voltage (DC) | 110 V | - | 24 V | 24 V | 40 V | 6 V | 15 V |
| Coil/Input Power Type | DC | - | DC | DC | DC | DC | - |
| Contact (AC) maximum rated R load | 8A@400VAC | - | 8A@240VAC | 8A@240VAC | 8A@240VAC | 8A@240VAC | 8A@240VAC |
| Maximum contact current (AC) | 8 A | - | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A | 8 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 400 V | - | 240 V | 240 V | 240 V | 240 V | 240 V |
| Installation features | PANEL MOUNT | - | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| physical size | 55mm x 16.5mm x 16.5mm | - | 55mm x 16.5mm x 16.5mm | 55mm X 16.5mm X 16.5mm | 55mm X 16.5mm X 16.5mm | 55mm X 16.5mm X 16.5mm | 55mm X 16.5mm X 16.5mm |
| Guideline | TUV; UL; VDE | - | EN; IEC; UL; VDE | EN; IEC; UL; VDE | EN; IEC; UL; VDE | EN; IEC; UL; VDE | EN; IEC; UL; VDE |
| Relay action | MOMENTARY | - | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| Relay function | 6PST | - | 6PST | 6PST | 6PST | 6PST | 6PST |
| Relay type | SAFETY RELAY | - | SAFETY RELAY | SAFETY RELAY | SAFETY RELAY | SAFETY RELAY | SAFETY RELAY |
| seal | RT3 | - | RT3 | RT3 | RT3 | RT3 | RT3 |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO |
| Termination type | SOLDER/QUICK CONNECT | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Contact/Output Power Type | - | - | AC | AC | AC | AC | AC |
| Manufacturer's serial number | - | - | - | 1415017 | 1415018 | 1415017 | 1415017 |