IC,LOGIC GATE,5 2-INPUT OR/NOR,ECL100,DIP,24PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OR/NOR GATE |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | -4.5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 48 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 1.7 ns |
| Schmitt trigger | NO |
| surface mount | NO |
| technology | ECL100K |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |